top of page

PRVNÍ NÁVŠTĚVA SOLÁRIA:

Logo%252520Sal%2525C3%2525B3nu%252520C%2

 

První návštěva solária by nikdy neměla přesáhnout 15 minut. Většinou se však poprvé doporučuje doba 5 minut. V našem solárním studiu vám vyškolený personál ochotně poradí a vytvoří program opalování na míru. Pokud jste skutečně dosud soláriem nedotčení, první pětiminutovkou si aspoň prověříte, jak UV záření bude vaše pokožka snášet. Smíte začít i na deseti minutách, jestliže se dobře opalujete na sluníčku a zvolíte solárium s nižší dávkou UV paprsků. Maximální čas, který v soláriu jednorázově strávíte, má rovněž své meze. Maximum činí 25-30 minut. Mějte na paměti, že SOLÁRIUM = SLUNÍČKO. Neexistuje žádný rozdíl mezi UV zářením ze sluníčka a ze solária, proto se v soláriu opalujte stejně zodpovědně jako na sluníčku. Vyvarujte se za každou cenu spálení kůže!

Co můžete udělat před první návštěvou solárního studia:

1. Určete si typ kůže (fototyp). Přečtěte si pokyny pro zodpovědné opalování. Chcete se zajisté opalovat bezpečně a své tělo hýčkat.

2. Stanovte si reálný cíl vašeho slunění. Cílem je zdravý životní styl a opálení. Doporučujeme 1-2 opalování týdně s alespoň 1-2 denní pauzou mezi opalováními. Vaše pokožka potřebuje zregenerovat.

1) Dopřejte pokožce pauzu

Po prvním „slunění“ dopřejte vaší pokožce pauzu alespoň na 24 hodin, i když vhodnější je dvoudenní přestávka. Další opalování v pořadí už absolvujte obden. Od systému, kdy strávíte v soláriu stejný čas dva dny za sebou, se dnes spíš upouští. U turbo solárií se tato varianta dokonce vylučuje. Vnímejte reakce vaší pokožky na opalování. Silné rudnutí a opálení v krátkém čase po opalování znamená spálení kůže. S dalším použitím solária vyčkejte, až příznaky odezní. Když se k opalovacímu procesu vrátíte, počet minut pro jistotu snižte.

2) Zapomeňte na make-up

Při opalování v soláriu dbejte, abyste měli očištěnou pleť. Některé látky obsažené v kosmetice totiž mohou proniknout hluboko do kůže a vyvolat negativní reakce. To platí o make-upu i parfémech. Nechcete-li si pořídit nežádoucí skvrny, zbavte se kosmetických přípravků na vaší kůži důkladným ošetřením. Vyčistit pleť se nerozpakujte třeba už tři hodiny před soláriem. Ideální je, když v den slunění make-up a parfém úplně vynecháte. Při slunění si na sobě nenechávejte ani žádné šperky.

3) Nepodceňujte speciální solární kosmetiku

V soláriu nepoužívejte žádný ochranný krém, olej nebo mléko k opalování na slunci. Ochranný faktor nejenže zabrání bronzovému efektu, navíc tyto přípravky mohou kůži spíše uškodit. Existuje speciální solární kosmetika vyvinutá přímo do solária, která obsahuje betakaroten a velmi často kokosové mléko či další zjemňující instance. Mléka, oleje i gely se používají před i po opalování, posilují jeho účinky a zároveň šetrně pečují o pokožku. Podle intenzity solária máte šanci vybrat si faktor 1 až 3. Když si mléko zapomenete doma, v našem solárním studiu jsou k dispozici jednorázové krémy (12 ml) pro opalování v soláriu.

4) Chraňte si oči

Stejně jako opalovací kosmetika pro solária existují i speciální ochranné brýle s UV filtrem. Nepropouštějí UV záření, které proniká přímo do očí a může způsobit krátkodobé oční onemocnění nebo dokonce poškození sítnice oka. Věřte, že s běžnými slunečními brýlemi, které nosíte v létě, si nevystačíte. Speciální brýle nebo čočky do solária vám v našem studiu ochotně zapůjčíme, ale dají se i zakoupit. Během samotného opalování je nejlepší mít kromě speciálních brýlí zavřené oči, můžete tak v klidu relaxovat. Pokud nosíte kontaktní čočky, je vhodné je před návštěvou solária vyndat.

5) Jak se sprchováním a sluníčkem

Abyste nenarušili pigmentaci pokožky, nesprchujte se bezprostředně po návštěvě solária. Mějte po ruce ručník, kdybyste se nadmíru zpotili, a osvěžte se suchou cestou. Díky snadno ovladatelným ventilátorům se však pořádného „zplavení“ v soláriu opravdu bát nemusíte. Ze stejných důvodů se sprcha neradí ani těsně před sluněním. Platí pravidlo: Sprchujte se nejpozději hodinu před opalováním a nejdříve dvě hodiny po něm. Ve stejný den, kdy absolvujete solárium, si také odpusťte slunění na slunci. Vaše kůže by dostala zbytečně zabrat.

6) Voda ano, alkohol ne

Nic nepokazíte, když při opalování nezapomenete myslet na dodržování správného pitného režimu. Nebudete-li zbytečně dehydrovaní, „opékání“ v soláriu zvládnete bez obtíží a nepříjemných návalů horka. V žádném případě však před návštěvou solária nekonzumujte alkoholické nápoje. Ty způsobují právě nežádoucí dehydrataci a vy se zbytečně vystavujete nebezpečí zkolabování. V případě nevolnosti existuje u přístroje tlačítko STOP, abyste kůru okamžitě ukončili.

7)Pozor na léky a potravinové doplňky

Ve spojení se sluněním dávejte pozor na léky, které užíváte, a raději se poraďte s lékařem. Opalovací proces přerušte v okamžiku, kdy máte teplotu, jste nemocní či berete antibiotika. Z potravinových doplňků se ke zvýšení intenzity opálení radí bezproblémový betakaroten. Nesázejte však na přípravky a tablety, slibující samoopalovací účinek. V jejich kombinaci se soláriem riskujete spálení kůže.

8)Co je opalovací kůra

Opalovací kůru tvoří až deset slunění. Klidně ji ale ukončete dříve v okamžiku, kdy se cítíte dostatečně bronzoví. Pak už si zlatavou barvu stačí udržovat návštěvami jednou týdně. Za rok byste měli opalovacích kůr absolvovat nanejvýš šest. Mezi jednotlivými kůrami dělejte aspoň čtyřtýdenní pauzy. V praxi to znamená, že se asi měsíc „solárkujete“ a v měsíci následujícím si dáte přestávku. Ideální je dát si jednu až dvě kůry na jaře, abyste pokožku připravili na skutečné letní slunce, a jednu na podzim, čímž si opálení déle udržíte. Naše vyškolená obsluha solária Vám pomůže sestavit opalovací kúru přímo na míru, aby Vám vyhovovala finančně a časově a měla požadované výsledky.

CO JE TO SOLÁRIUM?

Solárium je technické zařízení osazené UV lampami a používané k umělému opálení celého těla. Tohoto účinku je dosahováno tím, že solárium vyzařuje ultrafialové záření (UV záření). UV záření lze definovat jako elektromagnetické záření o vlnové délce 100 – 400 nm a lze je rozdělit do tří pásem - UVA ( 320 – 400 nm), UVB ( 280 – 320 nm) a UVC (pod 280 nm). Sluneční záření obsahuje z 90 % UVA záření a z 10 % UVB záření, obdobné složení je uváděno i u solárií.

Typy solárií

Rozlišujeme dva základní typy solárií:

  • horizontální – opalování vleže

  • vertikální – opalování vestoje

 

Podrobněji můžeme solária rozdělit na solária:

  • jednostranná – opalují tělo z jedné strany

  • oboustranná – opalují tělo ze všech stran

  • domácí – solária pro domácí použití

  • skládací – domácí solária, která lze snadno složit i rozložit, nenáročná na prostor

  • obličejová a dekoltová – malá domácí solária určená k opalování obličeje, krku a dekoltu

  • zrcadlová – solária ukrytá v zrcadlech

  • solární louky – opalovací systém připevněný na stropě

Označování solárií

Mezi mýty v označování solárií patří tzv. Turbo solárium nebo Bio solárium. Tato označení jsou zavádějící.

  • Turbo solárium

V době, kdy se u nás začala používat solária, jejich opalovací výkon nebyl velký a běžný opalovací čas se pohyboval kolem 30 minut. Postupem doby se výkony zvyšovaly a maximální opalovací časy se dnes již běžně pohybují od 7 do 20 minut. Provozovatelé takových solárií začali tato solária označovat jako Turbo, aby je odlišili od těch „slabších“. Neexistuje žádná přesná hranice mezi „obyčejným“ a „Turbo“ soláriem.

  • Bio solárium

Pojem Bio solárium začal používat člověk, který dováží do České republiky italská solária Sportarredo osazená zeleně svítícími UV trubicemi a dlouho tvrdil, že účinky těchto „Bio“ trubic jsou výrazně šetrnější k lidskému organismu než účinky „obyčejných“ modře svítících UV trubic. Porovnávacím měřením spektrální analýzy různých UV trubic od několika výrobců bylo zjištěno, že je to lež.

Číslo v názvu solária

V názvu solária bývá často obsaženo číslo, které udává počet UV lamp nebo se jedná pouze o číslo modelové řady, např.:

  • Luxura X3 30 SPr (30 trubic, 9 výbojek)

  • UWE Black Power 42/6 GB (42 trubic, 6 obličejových výbojek)

  • Ergoline Avantgarde 600 Turbo Power (47 trubic, 3 výbojky)

 

POZOR! Ze samotného názvu solária nelze zjistit jaký má opalovací výkon a jaký je maximální doporučený opalovací čas v tomto soláriu. Opalovací výkon určuje zejména typ použitých UV trubic, jejich parametry a počet.

PŘÍZNIVÉ VLIVY UV ZÁŘENÍ

  • Léčba osteroporézy = zvýšené lámavosti kostí na základě úbytku vápníku. Pro absorpci vápníku v kostech, vlasech a zubech je kromě hormonů zapotřebí i vitamín D. Ten právě vzniká v pokožce vlivem UV-B záření.

  • Léčba akné = opalování samo o sobě příznivě ovlivňuje pokožku s akné. Je třeba se však opalování vyvarovat tehdy, kdy jsou k léčbě akné podávána antibiotika, případně Retin A nebo další léky. Řešte po dohodě s lékařem.

  • Léčba depresí a výkyvů nálad = je prokázáno, že spektrum světla blízké světlu slunečnímu pozitivně ovlivňuje psychiku člověka. Obzvláště v zimním období, při nedostatku denního světla může mít pobyt v soláriu příznivý vliv.

JAK SI UDRŽET OPÁLENÍ CO NEJDÉLE

Konečně jste docílili krásného opálení, ale během pár týdnů je vše pryč? Víme, co s tím! Za to, že se opálení ztrácí, může pravidelná obnova kožních buněk v pokožce, která probíhá zhruba každé 3 týdny. Přesto nám opálení vydrží o něco déle, když se budeme řídit několika radami:

 

Beta-karoten

Před zahájením opalování užívejte beta-karoten – ochrání Vaši pokožku před volnými radikály a opálení déle vydrží.

 

Hydratace

Pro udržení opálení je nejdůležitější výživa a hydratace pokožky – tedy kvalitní kosmetika. Je důležité používat přípravky před opalováním i po opalování, určené konkrétně pro určitý způsob opalování (slunce, solárium). V žádném případě tyto přípravky nezaměňujte! Jejich účinky jsou opačné a pro Vaši pokožku by to mohlo mít nebezpečné následky. Dobře zvolený, kvalitní krém do solária dokáže prodloužit opálení i o několik týdnů.

 

Tónování

Podpořit opálení můžete také tónovacími krémy a mléky nebo samoopalovacími přípravky. U těchto přípravků dbejte na jejich rovnoměrné nanesení.

 

Peeling

Nebojte se peelingu. Opálení bude rovnoměrnější, krásně vynikne, lépe se udrží a Vy tak zabráníte nevzhledným bílým šupinkám na pokožce. Peeling je vhodné aplikovat jednou týdně.

 

Pitný režim

Dodržujte pitný režim, jezte hodně ovoce a zeleniny – podpoříte zdravý vzhled Vaší pokožky.

 

Sprcha místo vany

Dlouhé koupele ve vaně vyměňte za sprchu, horkou vodu za vlažnou. Horká koupel kůži zbytečně vysušuje.

 

Pozor na spálení

Za každou cenu chraňte pokožku před spálením.

 

Solárium

Získané opálení si můžete zachovat nebo obnovit pomocí solária. V soláriu dodržujte maximální doporučené časy opalování dle Vašeho fototypu. Pro udržení krásného opálení stačí jedna návštěva solária za 1-2 týdny.

JAK SI VYBRAT KRÉM DO SOLÁRIA

Krémy do solária jsou kosmetické přípravky vyvíjené a určené speciálně pro opalování v soláriu. Krémy do solária nelze v žádném případě vyměnit za klasické opalovací krémy! Krémy do solária opalování podporují, zatímco krémy s ochranným faktorem před opalováním chrání. Nejde tedy použít krém do solária pro opalování na slunci a naopak. Výsledek by byl, že na slunci bychom se spálili a v soláriu bychom se neopálili vůbec.

1. Proč používat krémy do solária?

UV záření, ať už sluneční nebo ze solária, je pro náš organismus nezbytné, ale naše pokožka při opalování trpí. Kůže se vysušuje, dělají se vrásky, z pocení se na kůži množí bakterie. Krémy do solária mají speciální složení, díky kterému se opálíme rychleji a kvalitněji a naše pokožka zůstane hladká, vláčná, zdravá, bez projevů předčasného stárnutí. Přípravky po opalování potom kůži zregenerují, dodají jí potřebné živiny a prodlouží opálení.

2. Účinky krémů do solária

Krémy do solária obsahují urychlovače opálení a složky na podporu tvorby pigmentu melaninu, takže se správně zvoleným krémem se opálíte rychleji. Opálení je silnější, výraznější, ale zároveň přirozené a zdravé. Díky speciálnímu složení krémů Vám opálení déle vydrží. Pokožka je hydratovaná, vláčná a pružná. Krémy do solária obsahují antioxidanty, které omezují působení volných radikálů v těle a tím brání předčasnému stárnutí pokožky a tvorbě vrásek. Brání vzniku a množení bakterií na kůži během pocení. Příjemná vůně navodí relaxační atmosféru a zabrání vzniku nelibého zápachu kůže po opalování.

3. Složení krémů do solária

Složení krémů do solária je u každého výrobce jiné, nejčastěji se vyskytují tyto účinné látky:

  • Vitamín E – přírodní látka, slouží jako důležitý antioxidant, chrání před volnými radikály a tím zabraňuje předčasnému stárnutí pokožky.

  • Vitamín A – nutný pro tvorbu zrakového pigmentu rodopsinu, důležitý antioxidant, zvyšuje imunitu, zabraňuje šupinatění a rohovatění kůže.

  • Vitamín C – kyselina askorbová – antioxidant, má podobné účinky jako vitamín E.

  • Beta-karoten

  • Tyrosin – aminokyselina, která podporuje tvorbu pigmentu melaninu.

  • DHA – dihydroxyaceton – látka, která barví kůži dohněda.

  • Melanin – pigment zodpovědný za barvu kůže, vlasů, očí. Podporuje a prohlubuje opálení.

  • Kolagen – bílkovina tvořící základ pojivových tkání, má vliv na stárnutí pokožky.

  • Panthenol – nutný pro udržení zdravé pokožky, má regenerační a zklidňující účinky.

  • Výtažky z exotických rostlin (např. aloe vera, zelený čaj, kávovník) a cukrové třtiny.

  • Ušlechtilé přírodní oleje – např. mandlový, kokosový, jojobový, avokádový, makadamový – vyživují a hydratují pokožku.

4. Rozdělení krémů do solária

 

Podle konzistence

  • Oleje – dobře se nanášejí, snadno se roztírají, jsou mastnější, vhodné pro suchou pokožku.

  • Mléka – klasický a asi nejoblíbenější druh „krémů“, dobře se roztírají i vstřebávají, vhodné pro všechny typy pleti.

  • Krémy – mají hutnější konzistenci, většinou se používají na obličej, krk a dekolt.

  • Gely – snadno se nanášejí i vstřebávají, vhodnější pro mastnou či smíšenou pleť.

  • Pěny – dobře se vstřebávají, mají lehké složení, nezanechávají na kůži mastný film.

 

Podle místa použití

  • Na obličej, krk, dekolt – kůže na těchto místech je více namáhaná vnějšími vlivy a proto potřebuje speciální a intenzivnější péči, aby nedocházelo k jejímu vysoušení.

  • Na celé tělo – pro krásné, dlouhotrvající opálení a zdravou pokožku.

  • Na nohy – pro efektivnější opálení nohou.

 

Podle typu pleti

  • Pro citlivou pokožku – nový přípravek je dobré vždy nejprve vyzkoušet.

  • Pro normální pleť – odolná pleť, jsou pro ni vhodné téměř všechny přípravky.

  • Pro mastnou pleť – vhodné jsou přípravky s nemastným složením, např. gely.

  • Pro suchou pleť – snížená odolnost pleti, sklon k citlivosti, vhodná mléka a oleje pro suchou pleť.

  • Pro smíšenou pleť – mastí se čelo, nos, brada, vhodné nemastné gely, mléka.

 

Podle stupně opálení

  • Pro neopálenou pokožku (fáze 1.) – ochrana světlé a citlivé pokožky a její hydratace.

  • Pro mírně opálenou pokožku (fáze 2.) – mírná podpora zhnědnutí, prodloužení opálení, přirozený vzhled opálení, hydratace pokožky.

  • Pro opálenou pokožku (fáze 3.) – urychlení a prohloubení opálení a výživa pokožky.

  • Pro silně opálenou pokožku (fáze 4.) – dosažení hlubokých hnědých odstínů, prodloužení opálení, hydratace pokožky.

  • Speciální skupinou v této fázi jsou takzvané „hot“ přípravky – „horké“ látky podporují okysličení kůže, pokožku prohřívají a způsobují mírné pálení. Opálení je pak mnohem intenzivnější. Nejsou určeny pro obličej, citlivou pokožku a neopálenou pokožku.

 

Podle účelu

  • Před opalováním – ochrana kůže, podpora tvorby melaninu, urychlení a prodloužení opálení, prohloubení

  • zhnědnutí, hydratace pokožky.

  • Po opalování – zklidnění kůže, její výživa a hydratace, udržení hloubky a přirozenosti opálení co nejdéle.

 

 
5. Jak vybrat krém do solária?

Kvalitní krém do solária poznáte podle toho, že obsahuje velké množství účinných látek na podporu opálení a péči o pokožku – vitamíny, beta-karoten, bronzery, tyrosin, kolagen, panthenol, výtažky z rostlin a přírodní oleje. Obecně lze říct, že čím vyšší cena, tím kvalitnější výrobek, ale nemusí to tak být vždy! V soláriu budete relaxovat, takže je důležité, aby Vám krém opravdu příjemně voněl. Vůně dokáže zostřit smysly, přenést Vás do exotických zemí nebo osvěžit vůní citrusů.

 

 
6. Jak používat krémy do solária?

Nejprve odstraňte všechen make-up, parfémy a šperky. Krém nanášejte v dostatečném množství těsně před použitím solária. Používejte krém na ta místa, na která je určen – obličej, krk, dekolt, nohy, celé tělo. Dbejte na rovnoměrné rozetření, aby i opálení mohlo být rovnoměrné. Po opalování se alespoň 3 hodiny nesprchujte, narušili byste působení účinných látek. Poté použijte přípravek určený k ošetření pokožky po opalování – dodá jí výživu a regeneraci a opálení déle vydrží.

 

 
7. Jak skladovat krémy do solária?

Krémy do solária skladujte při pokojové teplotě, v suchu, bez přímého slunečního záření a výkyvů teplot. Dbejte na správné uzavření obalu, abyste zamezili přístupu vzduchu. Nepoužívejte přípravky s prošlou dobou trvanlivosti.

 

CO JE TO FOTOTYP KŮŽE

Fototyp kůže vyjadřuje intenzitu přirozeného zbarvení kůže. Určuje se podle reakce kůže na první slunce. Tato reakce závisí na pigmentaci kůže, barvě očí a vlasů.

 

Rozlišujeme šest fototypů kůže:

 

1) Fototyp I
  • velmi světlá pleť, pihy, rezavé nebo blond vlasy, modré oči

  • na slunci se prakticky vždy spálí, nikdy nezhnědne

  • vlastní ochranná doba pokožky (tedy doba, za kterou se kůže na slunci nespálí bez použití opalovacího krému s ochranným faktorem) je u tohoto fototypu 5-10 minut

 

2) Fototyp II
  • světlá pleť, světlé vlasy, modré, zelené nebo šedé oči

  • opaluje se do červena, často se spálí, zhnědne jen velmi málo nebo vůbec

  • vlastní ochranná doba pokožky je 10-20 minut

 

3) Fototyp III
  • světle hnědá pleť, tmavě blond nebo světle hnědé až hnědé vlasy, různá barva očí

  • dobře se opaluje, málokdy se spálí

  • vlastní ochranná doba pokožky je 15-25 minut

 

4) Fototyp IV
  • tmavší pleť, tmavé vlasy i oči

  • velmi dobře se opaluje, nikdy se nespálí, opálení dlouho vydrží

  • vlastní ochranná doba pokožky je 25-35 minut

 

5) Fototyp V
  • velmi tmavá kůže, tmavé až černé vlasy (např. kůže indiánů nebo arabské populace)

  • nikdy se nespálí

 

6) Fototyp VI
  • nikdy se nespálí

  • nejtmavší, negroidní typ

bottom of page