top of page

ZÁSADY SPRÁVNÉHO OPALOVÁNÍ V SOLÁRIU

1. Při opalování v soláriu neležte nehybně, neprokrvená místa se neopálí.


2. Po opalování se několik hodin nesprchujte, aby nedošlo k přerušení procesu pigmentace.


3. Pokud se po opalování objeví zčervenání, mělo by být další opalování alespoň na týden zastaveno a poté zahájeno opět od počátku programu.

 

4. Po intenzivní opalovací kúře se doporučuje přestávka až 4 týdnů. Intenzivní opalovací kúra může probíhat např. tak, že budete chodit do solária obden celkem maximálně 10x a opalovací čas si budete postupně prodlužovat od počátečních 5 minut až do doporučeného maxima pro konkrétní fototyp kůže. Pro udržení opáleného vzhledu stačí 1 návštěva solária za 1 až 2 týdny.


5. Počet opalování za rok nemá překročit 50 až 100. Někteří dermatologové uvádějí dokonce pouze 20 návštěv v soláriu ročně! Vše je individuální a hodně záleží na fototypu Vaší pokožky, na počtu mateřských znamének apod.

 

6. Dalšímu použití solária by se měly vyhnout osoby, u kterých se do 48 hodin po prvním opalování objevily nenadálé účinky jako výrazné svědění nebo zčervenání pokožky apod.

 

7. Pokud se po opalování objeví opuchliny, bolesti nebo změny v pigmentaci kůže (změny u stávajících pigmentových skvrn), neprodleně vyhledejte lékaře.

8. Pokud máte zdravotní problémy nebo užíváte léky, poraďte se o možnosti opalování s ošetřujícím lékařem. Váš zdravotní stav nebo vliv některých léků může být znásoben účinkem UV záření.
 

9. Zjistěte si fototyp Vaší kůže - za asistence obsluhujícího personálu solária proveďte jednoduchý test pro určení fototypu Vaší kůže a na základě výsledků tohoto testu Vám obsluhující personál doporučí Váš individuální opalovací program.


10. Dodržujte maximální doporučené opalovací časy, intervaly mezi opalováním dle doporučeného opalovacího programu s ohledem na stav a typ Vaší kůže.
 

11. Mezi prvním a druhým opalováním vyčkejte minimálně 48 hodin.
 

12. Neopalujte se ve stejný den v soláriu a na slunci (dávky UV záření se sčítají).
 

13. Před opalováním si odložte šperky.
 

14. Před opalováním je nutné se důkladně odlíčit. Nepoužívejte již několik hodin před opalováním makeup a parfémy.


15. Nepoužívejte žádné opalovací krémy s ochranným faktorem. Kosmetika pro opalování na slunci není určena k opalování v soláriu (a opačně). Doporučuje se pouze speciální solární kosmetika, která má pokožce dodat potřebnou vlhkost a vitamíny, čímž zabraňuje nadměrnému stárnutí pokožky.
 

16. Chraňte před ozářením citlivé části pokožky – jizvy, znaménka, tetování, genitálie.
 

17. Během opalování je nutné chránit si oči pomocí speciálních ochranných brýlí nebo očních ochranných fólií (Kontaktní čočky nebo sluneční brýle s UV filtrem nejsou náhradou speciálních
ochranných brýlí). V případě nedodržení tohoto pravidla si vážným způsobem poškozujete zrak!!! Pokud se díváte přímo do rozsvíceného solária po dobu cca. 6 vteřin, již překračujete kritickou hranici záření, kterou snese Vaše oko. Pokud máte v rozsvíceném soláriu zavřená oční víčka, překračujete nebezpečnou dávku UV záření pro Vaše oko asi po 1
minutě.

SOLÁRIUM NESMÍ POUŽÍVAT:

osoby mladší 18-ti let

​osoby se sklonem k tvorbě pih

osoby s přírodní zrzavou barvou vlasů

osoby se skvrnami a výrazně světlou barvou pokožky

osoby s více jak 16-ti mateřskými znaménky na těle o

průměru nad 2 mm

osoby s atypickými mateřskými znaménky (asymetrickými,

nepravidelně ohraničenými, většími než 5 mm, s kolísavou

pigmentací)

osoby trpící úžehem

osoby bez schopnosti opálit se nebo opálit se bez spálení

  •  

pokožky nebo kde se v rodině vyskytuje bolestivé spálení
pokožky

osoby, které prodělaly rakovinu kůže nebo mají předpoklady
ke vzniku rakoviny kůže

osoby, které jsou v blízkém příbuzenském vztahu k osobě s
historií melanomu

osoby citlivé na světlo nebo užívající léky, které vyvolávají
citlivost na světlo

V Praze dne 01.02.2020

Zpracovala a za kontrolu odpovídá: Kristýna Miklíková

bottom of page